اهمیت بسته بندی و عملکرد آن

اهمیت بسته بندی و عملکرد آن

بسته بندی

بسته بندی محصولات از چنان گستردگی و تنوعی برخوردارند که به سختی میتوان برای آن تعریف جامع و کاملی یافت. بسته بندی مجموعه ی هماهنگی از عوامل مختلف است که کاربردهای آن آماده سازی و بهینه کردن نگهداری، حمل و توزیع، فروش و مصرف کالاها می باشد. محققان مختلف تعاریف متفاوتی از بسته بندی ارائه نموده اند. بسته بندی محصول، شامل کلیه فعالیت های طراحی و تولید یک ظرف یا لفاف برای یک کالاست وسه وظیفه اصلی برعهده دارد. محافظت از محتویات بسته، تأمین اطلاعات و متمایز کردن محصول از سایر برندها از طریق جلب توجه مصرف کننده . در تعاریف جدید، بسته بندى به معنی ساخت تعبیه و تهیه ظرفى است که سلامت کالاى مظروف یا محتواى خود را در فاصله زمانى بعد از تولید و در مراحل حمل ونقل و انباردارى و توزیع و مصرف نهایی حفظ کرده و از صدمات و خطرات احتمالى فیزیکی یا شیمیایی جلوگیری میکند.

اهمیت اقتصادي بسته بندي


اهمیت دیگری که در استفاده از بسته بندی محصولات مدنظر است، بهبود حمل و نقل، انبارداری و عرضه محصول میباشد.امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تولید انبوه محصولات بدون استفاده از بستهبندی، عرضه محصول به صورت عمده فروشی یا خرده فروشی با بازار امکانپذیر نیست. یعنی با وجود اینکه به نظر میرسد بسته بندی یک هزینه اضافی را برای تولیدکننده تحمیل میکند، اما باید در نظر داشت بدون استفاده از بسته بندی، کل هزینه تولید به هدر میرود. در چنین بسته بندی هایی باید به ابعاد بسته از نقطه نظر قابلیت حمل و نقل و عرضه آن توجه شود و همچنین باید به شیوه زندگی مردم و میزان مصرف محصولات مختلف در هر جامعه دقت شود. محصولات باید در بسته بندی هایی عرضه شوند که در صورت نیاز در یک یا دو وعده مورد مصرف قرار گیرند. این موضوع به خصوص در مورد محصولات صادراتی حائز اهمیت است. بسته بندی از نقطه نظر جذاب نمودن ظاهر بسته و بازار پسند کردن آن نیز اهمیت زیادی دارد. این جنبه از بسته بندی کردن در بعضی موارد بقیه اهمیت و کاربرد بسته بندی را تحت پوشش قرار می دهد. در حالیکه تولیدکننده هوشیار باید از این خطر دوری کند، چرا که سرمایه گذاری بیش از حد و اندازه بر این جنبه از بستهبندی نه تنها باعث موفقیت محصول در بازارنمیگردد بلکه شکست آنرا نیز موجب میگردد. در این مورد میبایستی همواره میزان سرمایه گذاری انجام شده هماهنگ با محتویات درون بسته باشد؛ چه از بعد اقتصادی و چه از بعد اطلاعاتی که از این طریق در اختیار مصرف کننده گذاشته میشود

عملکردهاي بسته بندي


بسته بندی عملکردهای متفاوتی در بخشهای مختلف دارد که در ادامه انواع آن به صورت مختصر شرح داده میشوند.
الف) عملکرد تدارکاتی: بیل استوارت سه نوع عملکرد را برای بسته بندیها تعریف میکند:
مهار: هدف از بسته بندی در این زمینه، دستیابی به صحت و سلامت محصول است. یعنی محصول در شرایط ثابتی باقی مانده و تغییری در آن ایجاد نشود و همچنین شکل اولیه محصول، تحت تاثیر عوامل خارجی قرار نگیرد. در اینجا وظیفه ی بسته بندی فراهم آوردن شرایط برای تداوم و پایداری است، تا زمانیکه به مصرف کننده نهایی برسد
محافظت: حفاظت از محصولات تولید شده، یکی از عملکردهای کلیدی بسته بندی است که نه تنها شامل حفاظت در برابرعوامل فیزیکی مانند حمل و نقل میباشد، بلکه شامل تاثیر عوامل محیطی مانند رطوبت،گازها، نور، درجه حرارت و … نیز می باشد. در این زمینه، انتخاب بسته بندی به طبیعت و ماهیت کالا و نوع خطراتی که با آن روبرو خواهد بود، وابسته میباشد برخی از مزیت های این نوع عملکرد، میتواند برای محصول ماندگاری و تازگی بیشتری فراهم آورد.
شناسایی: وظیفه این عملکرد ایجاد شرایطی برای مشتری است تا بتوانند دسته ای از اطلاعات لازم را در رابطه با محصول به دست آورند. بستهبندی محصولات، منبع طیف وسیعی از اطلاعات اختیاری و اجباری راجع به آنهاست. شناسایی محصول شامل شرحی از محتویات و مواد تشکیل دهنده محصول است. این اطلاعات توسط قانون کنترل شده و وجود آنها بر روی بسته ها اجباری میباشد
ب) عملکرد بازاریابی: از طراحی بسته بندی محصولات یا ظاهر محصول میتوان به عنوان یک ابزار مهم بازاریابی و یک ابزارحیاتی در فعالیت های مدرن بازاریابی نام برد. امروزه بستهبندی یک کالا عامل اصلی فروش محصول محسوب میشود.

بسته بندی از ابزارهای مهم بازاریابی که نقش کلیدی خود را در افزایش فروش، کاهش موجودی انبار و به حداکثر رساندن سودبنگاههای تولیدی نشان داده است. بنگاههای اقتصادی برای تقویت قدرت رقابت خود در بازارهای داخلی و خارجی سالهااست که به موضوع بسته بندی توجه دارند و از طراحی، گرافیک، رنگها و به کار بردن مواد بسته بندی مناسب برای افزایش سهم خود در بازارهای رقابتی بهره میگیرند.
بسته بندی روشی جذاب برای انتقال پیام و اطلاعات در مورد ویژگیهای یک محصول برای مصرف کنندگان می باشد و طراحی آن برای موفقیت یک محصول، حائز اهمیت است.

بسته بندی خلاقانه

گاهی‌اوقات طرح روی جلد و بسته‌ی محصولات احساسات خاصی را در ذهن بیدار می‌کند که علی‌رغم شباهت محتویات درون بسته، میل به خرید یک محصول خاص در شما شکل می‌گیرد. برای مثال شاید شما هم تجربه خرید یک بطری شامپوی زیبا را صرفا به خاطر جذابیت ظاهری آن، داشته باشید. بسته بندی محصولات به شکل قابل توجه، باعث می‌شود احساس خاصی در خریدار بیدار بشود؛ توجه و حواس او جلب و جذب بشود. بسته بندی مواد غذایی و سایر محصولات بسیار در فروش و بازاریابی مهم است.باکس اینجا با تکیه بر اطلاعات و تجربیات خود در ادامه به نمونه‌های چشم‌گیری از بسته بندی خلاقانه محصولات پرداخته‌ است .

1. استفاده از سادگی

گاهی‌اوقات سادگی تمام چیزی است که در بسته بندی محصولات به آن نیاز دارید. برای مثال طرح‌هایی که باعث می‌شود نوعی احساس بازیافت و بازگشت به طبیعت در ذهن متبادر بشود، ارتباط خوبی با مخاطب ایجاد خواهند کرد. پَر در تصویر بالا در هماهنگی با رنگ‌هایی مناسب تأثیرگذاری مطلوبی در ذهن ایجاد می‌کنند.

2-  توجه به نوع مشتری و تجربه‌ی او

به نوع مشتری، هدف و تجربه‌هایی که هر گروه از مشتریان دارند، دقت کافی داشته باشید. برای نمونه در تصویر بالا محصول که نوعی دم‌پایی راحتی است، علی‌رغم اینکه در دسته‌ی محصولات نه چندان مجلل قرار می‌گیرد، چون متعلق به قشر خاصی از مشتریان هدف‌گیری شده است، طراحی و بسته بندی لوکس و خاصی دارد.

2- استفاده از طرح‌های مفهومی

لازم نیست، طراحی بسته محصول‌تان چیزی کاملا واضح باشد. گاهی‌اوقات استفاده از طرح‌های مفهومی نیز می‌تواند جالب توجه باشند. برای مثال در تصویر بالا، طرحی ساده از چهره و موهای زنی روی بسته قرار گرفته است و خطوط موی چهره تمام بسته را دربرگرفته است. در نگاه اول شاید منظور از وجود این خطوط کاملا درک نشود، اما با نگاهی دقیق‌تر ضمن آگاهی از شکل روی بسته، حس مورد نظر نیز در رابطه با محصول به مخاطب القا خواهد شد.

استفاده از رنگ‌ها و جذابیت خود محصول

استفاده از رنگ‌ها و جذابیت خود محصول

برخی محصولات مانند آجیل و خشکبار در قالب رنگ‌های مختلف و زیبا، ظرفیت لازم برای به‌کار گرفته‌شدن در طراحی جذاب بسته بندی را دارند، برای مثال وقتی میوه های خشک را در رنگ‌های مختلف تولید می‌کنید، در بسته بندی محصولات خود می‌توانید طوری عمل کنید که این تفاوت و رنگارنگی به چشم مخاطب بیاید.

کاربرد دومنظوره

کاربرد دومنظوره

ایده خوب دیگری که در بسته بندی محصولات مفید است، چند منظوره‌بودن بسته بندی است. برای نمونه می‌توانید بسته بندی ساعت شکلات را طوری طراحی کنید که پس از اتمام محتویات بسته ، کارکرد آن تغییر پیدا کند. در شکل نیز مشاهده می‌کنید باکس اینجا جعبه فوق را طوری طراحی کرده است که میتوان آن را جهت بسته بندی ساعت ، آجیل ،شکلات و…استفاده کرد.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها